नजरबन्द मा परेकि एक स्वर किन्नरी !

१ माघ २०७५, मंगलवार २०:१४

सालको पात टपरी हुने हे बरै , नहुने सल्लैको…………….. । हालै सर्वाधिक चर्चाको शिखरमा रहेकोे यो लोक दोहोरी गीत। हर व्यक्ति हर टिभी च्यानल , एफएम रेडियो , हर पार्टी , पिकनिक , विवाह , उत्सव , अनलाइन मिडिया र संचार माध्यम हरु मा नघन्किएको सायदै नहोला । हालसम्म युटुब च्यानल मा मात्रै यो गीतको २२,१८५,२३0 views पुगिसकेको छ। एकदसक पहिले लोक दोहोरी क्षेत्रमा । श्रोता तथा दर्शकमाझ सर्वाधिक लोकप्रियता हासिल गर्न सफल यी गायिका हुन , स्याङ्जा चापाकोट निवासी गायिका बिष्णु माझी। सांगीतिक क्षेत्रमा आफ्नो अलग्गै पहिचान बनाउदै । श्रोता तथा दर्शक हरु को मन मुटुमा बस्न सफल यी गायिका । मिडिया तथा दर्शक हरु माझ भने ओझेलमा परेकी छिन । उनले स्वर भरेका हजारौं गीत हरु मा । भिजुअल बनाएर रातारात चम्केका मोडेल कृष्ण बिसि र सम्झना बुढाथोकी । अहिले नेपाली सांगीतिक क्षेत्रमा नचिन्ने कोहि छैनन् होला । धेरै श्रोता तथा दर्शकहरू ले उनको बारेमा । निक्कै चासो लिएर खोजी गरेता पनि उनी कहिल्यै पनि मिडियामा आउन चाहेनन् । उनको त्यो बाध्यता हो या त विवशता कसैले बुझ्न सकेका छैनन् । ११ वर्ष पहिले घर छोडेर काठमाडौ आएर उनी । सुन्दरमणि अधिकारी सँग लिभिङ टुगेदरमा बस्दै आएकि छिन । काठमाडौंमा आए देखी उनी आफ्नो परिवार सँग समेत सम्पर्कमा छैनन् ।

संचारकर्मी हरु ले गीत रेकर्डिङ स्टुडियोमा समेत गएर उनको अन्तर्वार्ता लिन कयौंपटक को कोशिश समेत गरे । तर ती सबै प्रयास हरु असफल हुँदै आएको छ। गीत रेकर्डिङ को सिलसिलामा होस या अन्य कुनै पनि कुरामा होस् । तिनै सुन्दरमणि ले नै सम्झौता गर्छन् । तस्बिरमा समेत स्पष्ट देख्न सकिन्छ । उनी कसैको नजरबन्द मा छिन । प्रायः उनी मुख छोपेर हिडेको।

देश तथा विदेशमा हुने विभिन्न किसिमको महोत्सव तथा उत्सव हरु मा । दर्शक तथा श्रोता हरु को धेरै माग छ । तर पनि उनी कहि कतै देखिदैन । कलाकार राष्ट्र को गहना हुन । तर एउटा राष्ट्र को गहना यसरी नजरबन्द मा हुनु दुर्भाग्यपूर्ण हो। महिला अधिकारका ठुला ठुला कुरा गर्ने महिला अधिकारकर्मीहरु किन मौन छन ? मानव अधिकार का लागि गठन भएका मानव अधिकार वादि संघ संस्था हरु किन यस विषय मा बोल्दैनन् ? विभिन्न नाम दिएर स्थापना भएका । कलाकार हरु को संघ संगठन किन मौन छन ? राष्ट्रिय लोक दोहोरी प्रतिष्ठान ले किन उनको बारेमा खोजी गर्दैनन् ?? बलात्कार पछि हत्या गरिएका निर्मला पन्तको हत्यारालाई कडा सजायको माग गरेर सडकमा नाङ्गो जुलुस निकाल्ने हरु कहाँ छन ? सम्बन्धित निकायको ध्यान जाओस् ।

लेखक :

फलेन्द्र बलम्पाकी मगर

नेपाल आदिवासी जनजाती पत्रकार महासंघ UAE का महासचिव तथा सर्लाही सेवा समाज, युएईका अध्यक्ष हुनुहुन्छ ।यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*